Zakończenie roku uczniów klas I - V
Fotorepotraż z zakończenia roku szkolnego

uczniów klas I - V

   
Zakończenie roku uczniów klas VI
Fotorepotraż z zakończenia roku szkolnego

uczniów klas szóstych

   
Dzień Dziecka
Na ten dzień czekał chyba każdy uczeń naszej szkoły. Gry, zabawy, konkursy, wyścigi. Udział w tych konkurencjach zapewniał wartościowe talony, które można było zamienić na małe co nieco. Jak było, sami obejrzyjcie.
   

Nadbużańskim szlakiem

29 maja 2013 r. udaliśmy się na wycieczkę nadbużańskim szlakiem. Mieliśmy okazję odwiedzić Ciechanowiec i zobaczyć w muzeum fascynujące maszyny i narzędzia rolnicze. Przed nami swoje bramy otworzył Skansen ze wspaniale zachowaną architekturą drewnianą (dawna posiadłość rodziny Starzeńskich) Tu mogliśmy porównać warunki mieszkaniowe biednego chłopa najmity i szlachcica. Zajrzeć do wnętrza ich chałup. Zwiedzić zespół pałacowo-parkowy z połowy XIX wieku. Największe nasze zainteresowanie wzbudził zbiór 2000 tysięcy pisanek i młyn wodny oraz praca młynarza.

           Zajechaliśmy do Mielnika, by ze wzgórza zobaczyć czynną kopalnię kredy. Weszliśmy też na Górę Zamkową i obejrzeliśmy ruiny Kaplicy św. Aleksandra. Podróżując szlakiem bursztynowym wstąpiliśmy do Drohiczyna – pierwszej stolicy województwa podlaskiego. Pani przewodnik pokazała nam miasteczko i jego wczesnośredniowieczny punkt widokowy. Jako ciekawostkę, wskazała  nam dom słynnego polskiego aktora, który tu, w Drohiczynie spędził młodość. Po burzliwej historii miasta pozostały do dziś liczne ślady: grodzisko na Górze Zamkowej, widoczne z daleka kurhany położone poza obrębem miasta, cerkiew greckokatolicka z 1792 r., klasztor oraz kościół Benedyktynów wybudowany w stylu barokowym. Drohiczyn dzisiaj jest oazą spokoju i wspaniałym miejscem wypoczynkowym dla tych, co lubią ciszę oraz piękno natury. 

               Dane nam było poznać święte miejsce wyznawców prawosławia – Grabarkę. Na wzgórzu znajduje się prawosławne sanktuarium z cudowną ikoną Spasa Izbawnika, które słynie z wielu uzdrowień. W 1710 r. dzięki modlitwom do cudownej ikony mieszkańcy miasta zostali ocaleni od zarazy. Święta Góra Grabarka słynie także z uzdrawiającego źródełka, które bije u stóp góry. Wierni obmywają się wodą, aby oczyścić się z chorób. Corocznie do Grabarki przyjeżdżają tysiące pielgrzymów niosąc ze sobą krzyże wotywne. Jest ich 6 tysięcy.

          Wycieczka bardzo się udała, tym bardziej, że w drodze powrotnej zajechaliśmy do KFC.

D. Dardzińska

   
Dzień Matki
              26 maja to wyjątkowy dzień, zarówno dla mam, jak i dla ich pociech. Uczniowie naszej szkoły podczas spotkań klasowych ( w klasach I-III) oraz podczas akademii w klasach IV - VI, starali sie wyrazić swoją wdzięczność. Uczniowie klas młodszych przygotowali spektakle, bajki, przedstawienia. Były też życzenia, piosenki oraz małe co nieco.
   
„Każdy uczeń wie, co zrobić z ZSEE”

  Uczniowie klas IV, V i VI pod kierunkiem nauczycieli przyrody realizowali projekt edukacji ekologicznej „Każdy uczeń wie, co robić z ZSEE”. Głównym celem projektu było kształtowanie właściwych postaw ekologicznych poprzez uświadamianie uczniom zagrożeń, jakie dla środowiska stanowi ZSEE.

Do propagowania wiedzy na temat ZSEE przyłączyli się pozostali nauczyciele Na godzinach wychowawczych uczniowie dowiedzieli się, jakie zagrożenie dla zdrowia człowieka oraz środowiska może stanowić ZSEE (Zużyty Sprzęt Elektryczny i Elektroniczny) porzucony w lesie lub wyrzucony do śmietnika razem z innymi odpadami.

Podsumowaniem projektu była akademia „Sąd nad ZSEE”, która odbyła się 16 maja. Uczniowie mieli również okazję wykazać się  wiadomościami na temat właściwego postępowania z zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym rywalizując w konkursie. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie nagrody.

   
Spotkanie z żywym świadkiem historii

16 maja klasy VI wyjechały na spotkanie z Panią Jadwigą Solińską .Pani Jadwiga 12 IV 1940r. została wywieziona w Kazachstan przez Rosjan. Przebywała tam z mamą, babcią i siostrą do 19 II 1946r. Babcia w 1943r. zmarła.Spotkanie odbyło się w sali GOK-u  w Wąsoszu. Pani Jadwiga w niezwykle ciekawy sposób opowiadała o swoich tragicznych losach na Syberii. Pozwoliło to uczniom lepiej poznać prawdziwe życie Polskiego Zesłańca.Podróż koleją trwała 4 tygodnie.W zatłoczonych, bydlęcych wagonach zaryglowanych od zewnątrz na czas drogi, by uniemożliwić ucieczkę, przewożono Polaków.

  Deportowanych karmiono raz dziennie lub raz na kilka dni, dając czarny chleb i tzw. „kipiatok”, czyli wrzątek. Okrutna podróż wpłynęła bardzo źle na psychikę młodej 11 – letniej dziewczyny. Pani Jadwiga do dzisiaj boi się jazdy pociągiem. Największy lęk czuje przed wsiadaniem do wagonu. Piekło na ziemi trwało 6 lat.

Dzisiaj Pani Jadwiga to wszechstronnie utalentowana ludowa artystka. Opublikowała już kilka tomików poetyckich i prozatorskich. W najnowszej książce – „Krzak burzanu” opowiada o dramatycznym zesłaniu swojej rodziny Orłowskich do Kazachstańskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

            Takie spotkanie to niezapomniana lekcja historii, tym bardzie, że opowiadana przez gawędziarkę.

   
Cuda z masy solnej
Uczniowie klas III, IV oraz V wykonali ozdoby z masy solnej. Mamy nadzieję, że wiosna gdy zobaczy prace uczniów na długo zagości w naszej miejscowości.

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

Julian Tuwim - poeta bliski dzieciom
Rok 2013 jest rokiem Juliana Tuwima.

Z tej okazji w klasach I - III został zrealizowany projekt: "Julian Tuwim - poeta bliski dzieciom" .

Jego celem było rozwijanie zainteresowań literackich oraz dostarczenie uczniom radosnych przeżyć podczas obcowania z literaturą J. Tuwima.

 W zakresie projektu zrealizowano następujące zadania:

-  konkurs recytatorski poezji J. Tuwima;

-  konkurs plastyczny "Twórczość J. Tuwima w obrazach";

-  przegląd inscenizacji wierszy J. Tuwima;

Do tych zadań najczęściej wybierano wiersze: " Spóźniony słowik" , "Ptasie radio", Rzepka", "Bambo", O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci", " Słoń trąbalski".

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

Święto Szkoły - Dzień Patrona
       W tym roku obchody Święta Szkoły przypadły na dzień 21 marca. W pierwszej części uroczystości uczestniczyli uczniowie z klas I - III, dla których wystąpił chór szkolny. Grupa uczniów z klas IV - V z pomącą p. M. Olender oraz G. Paczoszka przygotowała "Poloneza", którego zaprezentowała dla swoich młodszych,  a także w dalszej części dla starszych  kolegów.    

W drugiej części uroczystości wzięli udział uczniowie klas IV-VI. Co roku uczniowie zadają sobie to samo pytanie. Która z klas jest najlepsza i zasługuje na "Puchar Szkoły"? W tym roku nauczyciele zespołu matematyczno - przyrodniczego pomogli uczniom odpowiedzieć na to pytanie. W pierwszej części rywalizacji uczniowie na poziomach klas IV, V oraz VI połączyli siły. Drużyny rywalizowały między sobą  w łamigłówkach matematycznych, konkurencjach sportowych oraz testach wiedzy. Rywalizacja była bardzo wyrównana. Na uwagę zasłużyli uczniowie klas IV, którzy dzielnie rywalizowali ze starszymi kolegami. Słowa uznania należą sie także drużynie klas V, która bardzo nieznacznie przegrała "batalię" o finał z drużyną klas VI. W finale szóstoklasiści musieli wykazać sie dużą wiedzą. Na pytania teoretyczne wszystkie drużyny odpowiadały bezbłędnie. Zadanie matematyczne oraz konkurencja sprawnościowa wyłoniła zwycięzcę. Puchar oraz miano najlepszej klasy w szkole zdobyła klasa VI c. Serdecznie gratulujemy!!! Zapraszamy do obszernej galerii zdjęć by podziwiać zmagania  uczniów. Polonez w wykonaniu uczniów klas IV-V

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

Grunt to dobre wychowanie

Dnia 21.02.2013r. w naszej szkole odbył się apel ,,Grunt to dobre wychowanie’’ z zakresu edukacji kulturalno-społecznej poświęcony zasadom savoir vivre w różnych sytuacjach. Uroczystość przygotowali uczniowie Samorządu Uczniowskiego i szkolnego koła wolontariatu  ,, Pomocna dłoń’’ pod kierunkiem opiekunek SU.

Apel miał na celu przekazanie uczniom pewnego minimum dotyczącego kultury zachowania.  Mamy nadzieję, że     pewne    przykłady    poprawnego    zachowania     utrwaliły   się   w   pamięci  uczniów i   w  przyszłości  nie  będą  mieli   powodów  do  wstydu  z  powodu  niewłaściwej  postaw w podobnych     sytuacjach     - zawsze      będą    stanowić     wzór     do       naśladowania.

 Opiekunki SU – Marzena Grabowska i Beata Nowicka

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

"Bezpiecznie na wsi"
"Bezpiecznie na wsi" to tytuł Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego organizowanego przez KRUS. Tegoroczna III edycja przebiega pod hasłem "Stop wypadkom.

Także do tej edycji konkursu uczniowie przystąpili bardzo chętnie. Liczymy, że osiągną sukcesy na szczeblu wojewódzkim i krajowym, jak w latach poprzednich. Trzymamy kciuki i życzymy im powodzenia!.

W galerii prace małych artystów z klas I - III. >> galeria

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

Tydzień Bezpiecznego Internetu

Na całym świecie w miesiącu lutym obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym roku DBI przypadł na 5 lutego.  Już piąty raz, do wspólnej idei bezpiecznego Internetu dla dzieci i młodzieży przyłączyła się także nasza szkoła. W idei Dnia Bezpiecznego Internetu niezwykle ważny jest jego międzynarodowy charakter.

Rosnąca z roku na rok liczba osób uczestnicząca w obchodach DBI świadczy o coraz większym zrozumieniu wagi problematyki bezpieczeństwa dzieci korzystających z Internetu i nowych technologii.

W dniach 4-8 lutego uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w szeregu zajęć dotyczących zjawiska cyberprzemocy oraz bezpieczeństwa w Internecie. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach podczas których dowiedzieli się co należy zrobić, by czuć się bezpiecznie w Internecie. Część zajęć poświęcona była problemowi przemocy rówieśniczej z użyciem Internetu i telefonów komórkowych. 
      Wirtualna przygoda czekała na uczniów klas VI. Na platformie edukacyjnej https://fdn.pl/kursy, znajdują się kursy z zakresu bezpieczeństwa dzieci online. Wszyscy uczniowie będący na zajęciach zarejestrowali sie na portalu , po czym przystąpili do zdobywania "poziomów wiedzy". Po ukończonym szkoleniu każdy uczestnik otrzymuje zaświadczenie i oczywiście bezcenną wiedzę. W galerii zdjęć krótki fotoreportaż z zajęć. Zapraszam wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli na portale www.dzieckowsieci.pl; www.sieciaki.pl;  oraz www.321internet.pl. Na pewno znajdziecie tam coś dla siebie.

Organizator akcji "Tydzień Bezpiecznego Internetu"

Grzegorz Paczoszka

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

150 Rocznica  Wybuchu Powstania  Styczniowego

Oddając hołd bohaterom  Powstania Styczniowego uczennice klasy VI C : Gardocka Kinga, Gromadzka Paulina, Karolin Edyta, Truszkowska Martyna   zaprojektowały i samodzielnie wykonały gazetkę. Celem ich pracy było  zapoznanie uczniów z tematyką  powstania.  W szczególności ukazanie miejsc dla nas ważnych i bliskich.  Stąd pomysł na tytuł : „Łomżyńskie najlepiej przygotowane”

   

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

„Razem, nie przeciw sobie”

          W okresie od 06.11.2012 r. do 17.01.2013 r. pedagog szkolny zrealizował program socjoterapeutyczny pn. „Razem, nie przeciw sobie”. Program obejmował 10 bloków tematycznych. Został przeprowadzony  w  grupie 23 uczniów klasy III A.

Cele programu:

    • zaspokojenie potrzeby przynależności do grupy rówieśniczej i jej aprobaty

    • zaspokojenie potrzeb wyrażania siebie

    • zaspokojenie potrzeby aktywności społecznej

    • budowanie poczucia wspólnoty grupowej

    • nabywanie umiejętności porozumiewania się i konstruktywnego rozwiązywania konfliktów z rówieśnikami

    • uczenie różnych sposobów odreagowywania negatywnych emocji

    • doskonalenie umiejętności rozpoznawania i nazywania emocji

    • dostarczenie wiedzy na temat skutecznej komunikacji

    • zdobycie umiejętności wyrażania uczuć negatywnych

    • budowanie pozytywnego obrazu siebie i zwiększenie poczucia własnej wartości

    • stworzenie okazji do odreagowania napięć emocjonalnych

   Podczas zajęć socjoterapeutycznych szczególny nacisk kładziony był na obniżanie poziomu agresji słownej wśród dzieci i konstruktywnego rozwiązywania konfliktów z rówieśnikami. Dzieci uczyły się m.in. sposobów radzenia sobie ze złością, uczyły się asertywności, konstruktywnego rozwiązywania konfliktów, formułowania swoich przekonań w sposób nie raniący innych, rozpoznawania własnych i cudzych emocji, budowały pozytywny obraz własnej osoby.

   Poza stworzeniem możliwości do dokonywania się zmian w zachowaniach dzieci, zajęcia stały się okazją do zaspokojenia ich potrzeb związanych z przynależnością do grupy i jej akceptacją, z potrzebą bycia ważnym poprzez możliwość zaistnienia w grupie.

                                                                                   Pedagog szkolny – Elżbieta Karwowska

   

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

„Bezpieczne ferie zimowe 2013”

   W ramach programu „Bezpieczne ferie zimowe” dnia 17 stycznia 2013 r. policjanci z prewencji kryminalnej Powiatowej Policji w Kolnie spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej w Stawiskach.  Spotkanie profilaktyczne zorganizowano z podziałem na dwie grupy wiekowe: dla klas I – III i dla klas IV – VI.

Asp. sztab. Joanna Makarewicz i asp. Adam Żyliński, w bardzo atrakcyjny sposób uczyli dzieci, jak bezpiecznie bawić się i wypoczywać, zarówno w domu, jak i na podwórku.. Przypomniano uczniom o miejscach szczególnie niebezpiecznych. W trakcie spotkania omówiono sprawy związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, szczególnie po zmroku, kiedy niezbędne stają się elementy odblaskowe, które powinny być noszone przez dzieci na wierzchnich ubraniach.

   Większość naszych uczniów na ferie pozostanie w domach. W takich wypadkach nieodzowne staje się przypomnienie zasad bezpieczeństwa, którymi powinny one kierować się podczas zabaw w domu i nie tylko.

   Zostały przypomniane dzieciom zasady bezpieczeństwa zabaw zimowych. Zjeżdżanie z górki na sankach może być bardzo niebezpieczne. Zwrócono uwagę, aby zjazd z górki nie zakończył się na jezdni, parkingu, betonowej ścianie budynku czy drzewie. Należy zadbać również o to, aby amatorzy ślizgania się po lodzie mogli skorzystać z lodowisk przygotowanych na podwórkach czy boiskach szkolnych, ponieważ ślizganie się na zamarzniętych zbiornikach wodnych może zakończyć się tragedią. Dzieci uczyły się również zachowania w sytuacji spotkania z psem –

 

Oto kilka rad przekazanych uczniom prze policjantów:

  • Nie zjeżdżajmy na sankach w pobliżu drogi oraz zbiorników wodnych; 

  • W czasie zjeżdżania zachowujmy bezpieczną odległość między sankami; 

  • Nie doczepiajmy sanek do samochodu; 

  • Rzucając się śniegiem nie łączmy miękkiego śniegu z kawałkami lodu czy kamieni oraz nie celujmy w twarz drugiej osoby; 

  • Na łyżwach jeźdźmy tylko w wyznaczonych miejscach, nie ślizgajmy się po lodzie na rzece lub stawie.

  • Nie przebiegajmy przez ulicę, nie przechodźmy w miejscach niedozwolonych.

  • Bądźmy widoczni na drodze.

  • Nie strącajmy zwisających z dachów sopli.

  • Pamiętajmy o zdrowym odżywianiu.

  • Ubierajmy się odpowiednio do temperatury panującej na dworze.

  • W wolnym czasie przebywajmy na świeżym powietrzu, dbajmy o aktywność fizyczną.

  • Nie zapominajmy o podstawowych zasadach higieny.

  • Unikajmy kontaktu z osobami chorymi.

  • W przypadku wystąpienia objawów choroby zgłośmy się do lekarza.

  • W kontakcie z niebezpiecznym psem przyjmujcie zawsze pozycję „żółwia”.

Bawcie się wesoło i korzystajcie z zimowej pogody, ale zawsze bądźcie rozważni i ostrożni. Życzymy Wam wielu wspaniałych wrażeń!!!

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

Hej Kolęda...

    11 stycznia 2013 roku w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu odbył się I Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek w którym wzięło udział wielu uczniów naszej szkoły.

     W trakcie trwania konkursu gościnnie wystąpiła grupa instrumentalna działająca przy Szkole Podstawowej w Stawiskach, pod opieką Pana Grzegorza Paczoszka.

 

LAUREACI:

 

Kategoria II – od 7 do 10 lat

Amelia Leszczyńska i Izabela Janusz –   I m-ce ex aequo

Zuzanna Kamionowska i Ewelina Lis - II m-ce ex aequo

Paweł Zabielski – III m-ce

 

Kategoria III – od 11 do 13 lat

II m-ce – Kwartet w składzie: Aleksandra Rafałowska, Julia Grela

                                        Natalia Wszeborowska,  

                                        Julia Rutkowska

 Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do galerii zdjęć

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

Jeżowóz w naszej szkole

   9 stycznia 2013r.uczniowie kl. IV a i V c  uczestniczyli w 2 godzinnych warsztatach ekologicznych prowadzonych w ramach projektu ,, Jeżowóz – program mobilnej edukacji ekologicznej”. Zajęcia prowadziły edukatorki  ze Stowarzyszenia na rzecz Ekorozwoju Agro-Group. Warsztaty miały na celu przybliżenie uczniom otaczającej ich przyrody w sposób innowacyjny i interaktywny. Dzieci z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w tych niecodziennych zajęciach.

     .   Najpierw udaliśmy się na plac szkolny, gdzie uczniowie poznawali przyrodę wszystkimi zmysłami poza wzrokiem.   To ćwiczenie pomogło im uzmysłowić, że do poznawania przyrody potrzebne są wszystkie zmysły.    W następnej części zajęć , uczniowie już w klasie wykonywali pocztówki z okazów przyrodniczych znalezionych wokół szkoły. Potem odbyło się badanie czystości wody szkolnej. Sprawdzaliśmy m.in. zawartość w niej fosforanów, określaliśmy pH wody i jej twardość. Badania dowiodły, że mamy w szkole wodę czystą, średnio twardą,  z nieznaczną ilością związków chemicznych. W końcowej części zajęć uczniowie oglądali pod mikroskopem stereoskopowym skrzydełko owada. Warsztaty bardzo podobały się uczniom. Dostarczyły im wielu nowych doświadczeń i przeżyć związanych z poznawaniem przyrody poprzez zabawę.

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>
Jasełka 2012

        Tradycyjnie w ostatnim dniu nauki przed Świętami Bożego Narodzenia wszyscy spotkaliśmy się na uroczystej akademii świątecznej. W tym roku uczniowie przygotowani pod kierunkiem p. D. Pędzich,    p. M. Olender i p. G. Paczoszka zaprezentowali montaż słowno- muzyczny pt.: ,, Bóg się rodzi w naszych sercach’’ . Wiersze o tradycjach bożonarodzeniowych, choince, dzieleniu się opłatkiem przeplatane kolędami i pastorałkami  wywołały świąteczny i wzruszający nastrój. Jasełkę uświetnił  występ chóru szkolnego oraz zespołu instrumentalnego.

   
Kocham Cię Polsko !

          Dnia 15 listopada 2012 w naszej szkole odbył się międzyklasowy turniej pod nazwą "Kocham Cię Polsko". Była to kolejna z cyklu uroczystości związana ze Świętem Odzyskania Niepodległości. Celem turnieju było pielęgnowanie polskości, patriotyzmu, rozwijanie i utrwalanie wiedzy historycznej.

Uczniowie naszej szkoły podzieleni byli na dwie drużyny, przebierając się  w białe i czerwone stroje. Kibicując przedstawicielom swoich klas, którzy zmagali się z  zadaniami  i pytaniami dotyczącymi wiedzy o naszej kochanej ojczyźnie, świetnie się przy tym bawili. Pomiędzy rundami pytań cała społeczność śpiewała pieśni patriotyczne oraz legionowe. Najmłodsi uczniowie tańczyli krakowiaka, a starsi grali na instrumentach.  Międzyklasowy turniej " Kocham Cię Polsko" jest przykładem, że nawet ważne świata można obchodzić na wesoło. Mamy nadzieję, że ta uroczystość na długo pozostanie w pamięci uczniów, a co najważniejsze umocni ich w kultywowaniu i rozwijaniu polskości oraz  patriotyzmu.

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

Śniadanie daje moc
        W tym roku po raz drugi najmłodsi uczniowie klas  I - III przystąpili do ogólnopolskiej akcji " Śniadanie daje moc". Dzieci poznały zdrowe produkty, a także układały wiersze i zgadywanki o owocach i warzywach. Zadaniem dzieci było też przygotowanie różnych dań, potraw. Na efekty ni trzeba było długo czekać. Ale co tu opowiadać, zobaczcie sami były efekty pracy dzieci.  
   

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

Gminne Obchody Święta Odzyskania Niepodległości
Uczniowie oraz nauczyciele naszej placówki uczestniczyli w Gminnych Obchodach 94 Rocznicy Odzyskania Niepodległości.
   

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

Akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości
        8 listopada na godzinie wychowawczej uczniowie klas czwartych pod opieką p. B. Zajkowskiej oraz A. Kupis przygotowali apel z okazji 94 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. To jedno z najważniejszych świąt narodowych. Całą uroczystość uświetnił występ chóru szkolnego prowadzonego przez p. M. Olender.
 
Nasza Najjaśniejsza

"Nasza Najjaśniejsza" to tytuł Powiatowego Konkursu Plastycznego z okazji obchodów Święta Niepodległości. Oto uczniowie klas I - III, którzy przystąpili do konkursu i wykonali naprawdę piękne prace. Trzymamy za nich kciuki i życzymy im powodzenia. 

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

"Domofon ICE" dla bezpieczeństwa dzieci

   Bezpieczna droga do szkoły, a w sytuacji wypadku, szybkie ustalenie tożsamości dziecka i powiadomienie rodziców, to najważniejsze przesłanki wprowadzanego w Polsce programu społecznego prowadzonego przez Budimex S.A - „Domofon ICE”.

Główną ideą programu jest wyposażenie uczniów w plastikowe karty zawierające dane ułatwiające - w razie wypadku - kontakt z ich najbliższymi, jak również zwiększające widoczność dzieci na drodze, dzięki odblaskowym elementom. Kampania ma jednocześnie szerszy wymiar edukacyjny, promując wśród młodych ludzi zasady bezpiecznego zachowania na drodze oraz udzielania pierwszej pomocy.

   Nieprzypadkowa jest także nazwa programu - „Domofon”. Bezpośrednio odwołuje się ona do kluczowych założeń przyświecających akcji. Łączy w sobie kwestie bezpieczeństwa, kojarzy się z szybkim kontaktem z domem, z najbliższymi, a więc również z miejscem i otoczeniem, w którym czujemy się najlepiej.

   Dzięki zastosowanym rozwiązaniom już samo noszenie odpowiednio zamontowanego „Domofonu” zwiększy widoczność dziecka na drodze. Karta przygotowana jest według międzynarodowych standardów.

   Skrót ICE (In case of emergency) jest znany ratownikom na całym świecie, a dane na karcie zapisane są w optymalny sposób umożliwiający ich szybkie odszukanie.

Główne założenia programu społecznego „Domofon ICE”:

  • dotarcie do szkół, dzieci i młodzieży, nauczycieli oraz okolicznej policji, szpitali oraz oddziałów ratownictwa medycznego.
  • realne podniesienie bezpieczeństwa na drogach
  • edukacja dzieci i młodzieży dotycząca bezpieczeństwa na drodze
  • zapobieganie nieumiejętnej pomocy podczas wypadku

   Szkoła Podstawowa w Stawiskach licząca ponad 300 uczniów, jako pierwsza w woj. podlaskim przystąpiła do programu „Domofon ICE”. Zdecydowana większość uczniów  dojeżdża do szkoły z okolicznych wiosek, więc bezpieczeństwo na drodze jest priorytetowym celem wszelkich działań, szczególnie jesienią, gdy dzień jest krótki, a deszcze i mgły zmniejszają widoczność.

   24 października 2012 r.  w Sali Bankietowej przy ul. Cedrowskiej 13 w Stawiskach po raz pierwszy w woj. podlaskim odbyła się uroczysta gala w ramach programu „Domofon ICE”.    W gali uczestniczyło 275 dzieci ze szkół podstawowych w Stawiskach, Porytem, Budach Stawiskich, Jurcu oraz Dzierzbi.

   Poza  adresatami programu – dziećmi z klas 0-III i ich wychowawcami, na gali obecni byli dyrektorzy szkół podstawowych z gminy Stawiski, Burmistrz Stawisk Marek Waszkiewicz, przedstawiciele firmy BUDUMEX S.A., a także przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Kolnie.

   Uczniowie zostali bezpłatnie wyposażeni w nowatorskie karty ICE zawierające dane opiekunów, jak również elementy odblaskowe. Uczestniczyli w konkursie na temat zasad ruchu drogowego, który przeprowadzili organizatorzy gali. Organizatorzy gali przygotowali również świetne nagrody dla uczestników konkursu. Przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Kolnie przygotowali aktywne zajęcia dotyczące bezpiecznego poruszania się po drogach i ogólnych zasad bezpieczeństwa. Praktyczne ćwiczenia wywołały wśród dzieci ogromne zainteresowanie.

   Artystyczną część gali wzbogacił teatrzyk, który w humorystycznej i przystępnej formie usystematyzował dzieciom zasady dotyczące bezpieczeństwa na drodze i kontaktów z obcymi.

   Uczniowie byli bardzo zadowoleni i z wielką aktywnością uczestniczyli we wszystkich zajęciach. Z pewnością ich wiedza na temat zasad bezpieczeństwa na drodze została rozszerzona i ugruntowana.

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

Mali przyrodnicy

17 października 2012 uczniowie klas drugich odwiedzili Muzeum Przyrody w Drozdowie w którym mogli podziwiać różne eksponaty zwierząt. Duże wrażenie zrobiły na nich niedźwiedzie, rysie, łosie, dziki oraz bobry. Pani przewodnik pokazała im olbrzymia nogę mamuta. Duże zainteresowanie wzbudziły motyle oraz ryby. Drugoklasiści wzięli także udział w lekcji muzealnej " Co żyje w stawie". A na koniec było ognisko. To był niezwykły kontakt z przyrodą.     

M. Chojnowska

   

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

Otrzęsiny uczniów klas IV
Fotoreportaż z otrzęsin uczniów klas IV

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

   
Dzień Edukacji Narodowej
12 października 2012r. odbyła się w S.P. w Stawiskach uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
     Tego wyjątkowego dnia w sali gimnastycznej zebrali się uczniowie , nauczyciele i zaproszeni goście.
Uczniowie z Koła Recytatorskiego zaprezentowali piękną inscenizację pod kierunkiem p. C. Sanickiej.
Występ uświetnił chór pod kierunkiem p. M. Olender, zespół instrumentalny pod kierunkiem G. Paczoszka .

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

Dzień Pieczonego Ziemniaka

2 października 2012 uczniowie klasy III a świętowali Dzień Pieczonego Ziemniaka. Zajęcia odbywały sie w Sokołach. Dzieci bawiły się wesoło rzucając ziemniakami do celu, przeciągając linę, skacząc w workach. Prawidłowo rozwiązywały "ziemniaczaną  zgaduj-zgadulę". Na zakończenie, pełni wrażeń z ochotą zajadali ziemniaczane smakołyki przygotowane przez rodziców. Największym powodzeniem cieszyły się ziemniaki pieczone w ognisku.

Wychowawca: Barbara Chojnowska

      

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

Rocznice września
 
 

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

Rozpoczęcie roku szkolnego 2012 2013
Fotoreportaż z rozpoczęcia roku szkolnego 2012/2013
   
 
   
   
 
   
   
 

archiwum rok 2010/2011